top of page

Automobilio nuoma Islandijoje. Patarimai


Kelionės į Islandiją - sparčiai populiarėjanti savaitės ar tik kelių dienų išvyka. Islandijoje iš pirmo žvilgsnio pakankamai lengva keliauti patiems, nuomotu automobiliu - neblogi keliai, išvystyta turizmo infrastruktūra, stovėjimo aišktelės, yra nemažai automobilių nuomos kompanijų. Ir vis dėlto, tai ir viena nedėkingiausių šalių vairuotojams, todėl nuomojant automobilį verta apsidrausti, gerai suplanuoti ir persiskaityti draudimo kompanijos sąlygas.

 

Populiariausios EXPLORWAY kelionės:


 

Jei automobilį nuomositės per pagrindines nuomos kompanijas - jų ofisai bus oro uosto atvykimo salėje. Tai brangesnės, visame pasaulyje žinomos kompanijos. Jos jums mažiau kvaršins galvą dėl paslėptų sąlygų ir draudimų, tačiau už tai susimokėsite daugiau. O dar pridėkite islandiškas aukštas kainas. Ir dar turizmo sezoną. Vasarą automobilio nuoma gali lasivai kainuoti 100-200 EUR dienai!


Jei užsisakėte pigesnėse ir mažiau žinomose automobilių nuomos agentūrose - jūsų prie į išėjimo lauks vairuotojas su nuomos bendrovių pavadinimais, kuris paveš iki skirtingų nuomos punktų. Nepraleiskite minioje lentelės su savo nuomos kompanijos logotipu, lygiai taip pat kantriai palaukite, jei vienas reisas link nuomos biurų jau išvyko - po 10-20 min atvyks kitas.


Pigesnių nuomos kompanijų ofisuose nesitikėkite super aptarnavimo - sezono metu Islandijoje visame turizmo sektoriuje tragiškai trūksta darbuotojų. O 2023 metų vasarą, prognozuojama, turistų skaičiumi bus gausiausia istorijoje. Islandai prisivirė košės - susikvietė visą pasaulį, o žmonių saloje gyvena kiek daugiau nei Kaune. Nenuostabu, kad nėra kam dirbti.


Pagrindiniai incidentai


Nuomojant automobilį tikrai verta šiek tiek investuoti į papildomą draudimą. Kelios priežastys, kodėl:


Vėjas. Vairuodami Islandijoje atkreipkite dėmesį į vėją - jis lengvai gali išlaužti dureles ar trinktelėti į kitą automobilį jas atidarant stovėjimo aikštelėje. Dėl tos pačios priežasties, esant vėjauotai dienai, stenkitės pastatyti automobilius atokesnėje vietoje, kad ir jūsų kas netyčia neužkliudytų.


Be draudimo gali tekti padengti islandiškas remonto išlaidas už nulaužtas ar kitų įlenktas automobilio dureles. Ir patikėkite, beveik visi keliautojai bent po vieną kartą kelionėje pamiršta prilaikyti dureles išlipdami iš automobilio, o durelės arab atlaiko (dažniausiai), arba ne.


Dėl vėjo verta pagalvoti ir ne apie patį mažiausią automobilį. Staiga kelyje užklupusios audros Islandijoje gali tiesiogine to žodžio prasme apversti automobiliuką, ar bent jau nupūsti į šalikelę. Pavyzdžiui, romantiškojo Suzuki Jimmny džipuko Islandijoje buvo iš viso atsisakyta būtent dėl to, kad pučiant stipriam vėjui, tai buvo vienas nestabiliausių automobilių, dažniausiai apvirstančių posūkyje.


Lavos akmenys. Dar vienas pavojus - nuo žemės pakeliami ne tokie jau ir maži akmenėliai, juodas paplūdimių žvyras, kuris patekus į audringą orą, gali tiesiog suvarpyti kėbulą mažais įlenkimais. Islandijoje beveik nėra medžių, o didelė dalis kelių driekiasi palei žvarbaus vandenyno pakrantę. Todėl visada pasitikrinkite orų prognozes ir užsisakykite draudimą nuo kėbulo pažeidimų. Islandijos keliai


Islandijos keliai skirstomi į esfaltuotus, žvyrkelius ir F (kalnų) kelius. Pirmi du variantai dažniausiai pravažiuojami ir mažesniais automobiliais, tačiau blogu oru yra įrengti atitvarai, kuriais taip pat užveriama pavojingesnė kelio atkarpa. Jokiu būdu neapvažinėkite atitvarų, stenkitės išsiaiškinti, kas užrašyta įspėjimo ženkluose, nes važiuojant tokiais keliais net ir apdrausta mašina - atsitikus eismo įvykiui draudimas negalius.


Didelė dalis įdomių Islandijos krioklių, ledynų, kanjonų pasislėpę atokiau nuo pagrindinio kelio. Privažiuoti prie tokių objektų taip pat kartais reikia kirsti aštrios susitingusios lavos kelius, islandiškus žvyrkelius. O kartais ir F raide pažymėtus kalnų kelius. Šiems keliams iš nuomos kompanijos turite turėti sutikimą ir dažniausiai 4x4 džipą. Su mažesniais autmobiliais pravažiuoti dažniausiai draudžiama. O ir daugelis kelių žiemos sezonu iš viso uždaromi.


Ir čia dar nekalbame apie šalies centre esančius kelius, kuriuos raiko ledynų upės, išplauti skardžiai ar iki vasaros išsilaikančios sniego pusnys. Jei savo GPS programėlėje matote nelabai aiškų kelią - geriau jį aplenkite.


Metų laikai ir vairavimas


Žiemą Islandijoje reikia būti labai atidiems, nes net arti miesto esasntys geri keliai gali tapti apledėję ar užpustyti. Ką jau kalbėti apie keliuką į kalnus. Pavasarį reikia pasisaugoti, kad nenutrenktumėte į kelią išeinančių avių su ėriukais. Vasarą visi pagrindiniai Islandijos keliai ir stovėjimo aikštelės tiesiog prigrūstos turistinių automobilių, todėl stenkitės vairuoti atsakingai, laikydamiesi atstumo, atsargiai lenkdami ir atidžiai stebėdami kelio ženklus. Ruduo - didelių vėjų metas, kai vieną minutę šviečią saulę, kitą - jau atsidūrėte audoroje.


Nuomos kompanijos kontaktai


Susipažinęs su šalies išskirtinumais ir pavojai keliuose, įsigyję brangų draudimą, galite pakankamai ramiai leistis į kelią. Tik nepamirškite apžiūrėti automobilių, nusifotografuoti įbrėžimų ar įlenkimų - beveik visi Islandijos automobiliai jų turi. Taip pat turėkite nuomos kompanijos kontaktus, kad galėtume išsikviesti pagalbą ekstra atveju. Na, o jei šiek tiek taupote ir pasiėmėte minimalų draudimą arba trečiųjų šalių draudimą - būkite pasiruošę dideliems užstatams, milžiniškoms išlaidoms atsitikus eismo įvykiui ir ilgu popierių tvarkymu


Straipnio autorius


EXPLORWAY žurnalas

bottom of page