Kelionė į Ugandą ir Ruandą: TOP 10 įspūdingiausių nuotykių
Mykolas Vadišis
2023 m. Ugandos-Ruandos kelionės vadovas
Kiekviena Explorway kelionė – tai nauja istorija. 2023 metų EXPLORWAY kelionė į Ugandą ir Ruandą buvo visas nuotykių romanas su sparčiai, bet savaip besivystančiomis dviemis Rytų Afrikos valstybėmis. Per dešimt mano kaip kelionių vadovo darbo metų šis turas pirmą kartą savo nuotykiais, spalvomis, intensyvumu, gražiomis akimirkomis pasivijo jau klasika tapusią Kenijos kelionę. Todėl 2024 metais garantuotai laukia nauja kelionė į Ugandą ir Ruandą! O dabar pakeliaukime su mūsų jaukia maža grupele čia, Explorway namuose internete.
1. Leopardas uodega prabraukė mūsų safari automobilį Karalienė Elžbietos parke
Karalienės Elžbietos parkas vis dar neprilygsta savo gyvūnija ir parko vadyba daugeliui Kenijos, Tanzanijos ar net tos pačios Ruandos gamtos parkų. Tačiau būtent šiame parke šį kartą be jokių racijų, be didelių pasakinėjimų išvažiavome tiesiai prieš medžiojantį leopardą. Jis ramiai ryto saulėje prabraukė mūsų autobusėlio šoną ties vairuotojo puse ir nupėdino medžioti tolumoje sunerimusių karpuočių. Turiu pasakyti, vienas artimiausių susitikimų su šia įspūdinga Afrikos kate.
2. Bananų vyno gamyba, degustavimas, šokiai ir valgiai Ugandos kaime
Uganda įsigudrino aplink Kibalės džiungles rengti tradicines kaimo popietes keliautojams. Ryte džiunglėse seki šimpanzių gyvenimą, o po pietų jau kerti bananus nuo šakos, juos lupi, gaminiesi maistą, šokį su kaimo žmonėmis ar degustuoji vyną. Ir tai, tiesa sakant, buvo viena neturistiškiausių patirčių – viskas organiškai, jaukiai, su krisleliu humoro. Skanūs pietūs, prie kurių ranką pridėjome ir mes, naminės kavos gamyba ant laužo. Vėliau šokiai, kuriuose ir mes nerangiai trypčiojome. Galiausiai bananų vyno gamyba – nuo per nendres išgaunamų bananų sulčių iki brogos, fermentuoto gėrimo ir net distiliuotos stiprios naminės degtinės. Vakarą užbaigėme Fort Portalo miesto Toro genties karaliaus vilos apžiūrėjimu ir krokodilienos patiekalais vietiniame restoraniuke… Kokia diena tai buvo!
3. Saulėti žygiai pas gorilas ir šimpanzes Ugandos miškuose
Prieš keliaujant į lietaus miškus stebėti žmogbeždžionių, visą grupelę paruošėme didelėms liūtims. Kibalės ir Buindžio tropiniai lietaus miškai merkiami vandens net ir sausuoju metų laiku. O ką jau kalbėti apie drėgnesnį spalį. Vis dėlto, laimingų atsitiktinumų dėka žygiai pas šimpanzes ir gorilas buvo saulėti bei malonūs. O susitikimai su artimiausiais žmogaus giminaičiais gamtoje – buvo verti kiekvieno iš 1000 vieno keliautojo sumokėtų eurų. Tikimės, kad šie pinigai prisidės prie gorilų populiacijos didėjimo, o šimpanzėms atsiras daugiau tinkamų gyventi vietų.
4. Pėsčiomis į nakvynės namelius prasilenkėme su 5 tonų drambliu
Dažname savanų viešbutyje po vakarienės einant link namelių tenka pasiimti už parankės sargą, kuris žino, kaip elgtis su laukiniais gyvūnais. Kenijoje tai būna masajai, Ugandos parkuose – vietos žvejai ar paprasti ūkininkai. Tačiau šį kartą 5 tonas sveriantis dramblys iš tiesų atsistojo tiesiai mums ant kelio. Dalis tylėdami, dalis nervingai kikendami mes vorele aplenkėme šį įspūdingą didžiausią sausumos žinduolį. Panašu, kad šis dramblys jau pratęs prie žmonių ir elgėsi santūriai, tačiau keliautojams adrenalino užteko iki kitos dienos ryto. Kartais tenka įsižnybti, kad nesapnuoji.
Prisijunk - EXPLORWAY kelionės į Ugandą ir Ruandą:
5. Maudynės viename giliausių Afrikos ežerų – kaip Lietuvos kaime su tropiniais paukščiais
Uganda neturi jūros pakrantės, tačiau turi daug gėlo vandens. Kai kuriuose ežeruose negalima maudytis dėl pavojingų parazitų, tačiau Bunijonio ežeras jų neturi. Tai paukščių ir salų rojus šalia Ruandos sienos, įspūdingų urgnikalnių ir Buindžio džiunglių. Puiki atokvėpio stotelė prieš kitą nuotykį. Įvairiais skaičiavimais iki 900 m gylio ežeras yra vienas giliausiu ne tik visoje Afrikoje, bet ir pasaulyje. Bet labiausiai visoje žalumoje stebina lietuviški atspindžiai stikliniame vandens paviršiuje – liepteliai, nendrės, pušis primenantys eukaliptai, gražūs nameliai ir nardančios ūdros. Dalelė lietuviško kvapo priešistoriniame džiunglių pasaulyje ties pusiauju. Jei keliausite Ugandoje – būtinai įtraukite Bunjonio ežerą į savo vietų sąrašą.
6. Jaudinantis žygis Vulkanų nacionaliniame parke prie Dianos Fossy kapo
Ruanda – stebinančiai tvarkinga, prabangaus turizmo šalis. Gorilų žygis Vulkanų nacionaliniame parke kainuoja vos ne 2000 EUR, todėl pastarąjį mes organizavome Ugandoje. Vis dėlto, pats Vulkanų nacionalinis parkas netoli Musanze miesto Ruandoje – įspūdinga vieta, kurią būtina aplankyti. Šį kartą pasirinkome žygį prie Dianos Fossy kapo. Tai mokslininkė ir tyrinėtoja pirmoji atkreipųsi dėmesį į gorilų išsaugojimo problemą. Ilgus metus gyvenusi kartu su kalnų gorilomis ir rinkusi jų saugojimui paramą, švietųsi visuomenę, ji neaiškiomis aplinkybėmis buvo nužudyta savo trobelėje kalnuose. Dabar ji ilsisi kartu su kitomis brakonierių nužudytomis gorilomis, o po 10 km žygio fantastiškais Vulkanų parko takais ne vienas mūsų grupės narys nubraukė ašarą prie D. Fossy kapo.
7. Improvizuotos maudynės karštose versmės prie Kivu ežero
Kivu ežeras – dar vienas įdomus vandens telkinys tarsi jūra atskiriantis Kongo Demokratinę Respubliką nuo Ruandos. Ši diena buvo skirta poilsiui prieš ir po žygių kalnais. Ir tai viena iš dienų, kai dangus prakiuro lyti. Neišdrįse išsimaudyti vietos karštose versmėse Ugandoje, visgi tam pasiryžome Ruandoje. Smėlio maišais apdėtuose karštuose baseinuose savo maudynėmis ne tik pralinksminome vietos žmones, tačiau ir užsisakėme lengvą masažą, kurio taip reikėjo kuprinių nuspaustiems pečiams. O rankšluoščių dalybos ir vietos nebylės močiutės daromas pėdų masažas bei šveitimas visiems įsiminė, kaip linksmiausias kelionės nuotykis. Kartais dideliems atsiminimams užtenka truputi išsukti iš kelio.
8. Žygis Kongo-Nilo takais į kavos plantacijas
Kongo-Nilo žygių takas – vienas žinomiausių visoje Afrikoje. Palei Kivu ežerą besidriekiantis 100 km takas įveikiamas per 5 dienas. Mes plaukėme laivu, tada žygiavome apie 20 km ežero pakrantės kaimeliais bei smėlėtais paplūdimiais. Kongo-Nilo taku šis žygis vadinamas dėl to, kad driekiasi tarp dviejų didelių Nilo ir Kongo upių baseinų. Kivu ežeras atsiduria kaip tik viso ko centre. Be to, visos Kivu ežero pakrantės apsodintos kavamedžiais. Kinunu kavos rinkimo, plovimo, rūšiavimo, džiovinimo ir gamybos stotyje mes išragavome ruandietišką kavą ir sužinojome viską apie jos gamybą. Tikiuosi iš atsivežtų šviežių pupelių ir Lietuvoje išdygs kambarinis kavos augalas.
9. Bažnyčios choras ir mokykla netoli Akageros parko
Pats Akageros parkas Ruandoje dar tik atsikuria. Čia iš naujo veisiami gyvūnai, savo plotu didelėse savanose po truputį atsikuria dramblių, liūtų, raganosių populiacijos. Vis dėlto, tai parkas, kuriam dar reikės nemažai metų, kad taptų aukščiausios klasės Afrikos safarių vieta. Antra vertus, šalia gyvenanti vietos žmonių bendruomenė – šilta ir spalvinga. Eidami per vietos kaimelius aplankėme ne tik mokyklą, vietos barelį ar telapijų auginimo kooperatyvą, tačiau užsukome ir į protesntantų bažnyčią, kur mus pasitiko balsingas choras. Skardinis stogas gaudė nuo afrikietiškų giesmių, o mūsų apsilankymas per Auksinę vakaro valandą buvo natūralus ir šiltas – be jokių pinigų kaulyjimų ar dirbtinų kalbų.
10. Vestuvių puota Kigalyje!
Kigalis – stebina visu kuo. Kalvomis aplipusiomis naujais namukais, tvarkingomis gatvėmis, žaliu ir jaukiu dangoraižių centru, europietiška tvarka gatvėse, bet tuo pačiu ir afrikietiškais kontrastais. Vis dėlto, paskutinį vakarą mums pavyko įsiprašyti į vietos žmonių vestuves. Gėrėme kokakolą, savo turistiniais drabužiais lipome į sceną ir sakėme kalbas 300 svečių, teikeme simbolinę dovaną ir darėmės nuotraukas. Kalboje vietos svečiams nuoširdžiai pasidžiaugiau matydamas juos laimingus, draugiškus, besišypsančius ir kuriančius gražią ateitį. Tai buvo toks didelis kontrastas su ryte aplankytu Genocido memorialu ir muziejumi, kad nejučia ištryško ašara. Nežinia ar ji buvo liūdesio, ar džiaugsmo. Kažkas per vidurį, kaip ir pati graži, tačiau daug negandų patyrusi Ruanda.