top of page

Kelionė į Filipinus - kur keliauti, ką pamatyti, ką paragauti ir kada?

Mykolas Vadišis

Explorway.com įkūrėjas ir kelionių vadovas

Kelionė į Filipinus atsirado kai kurių keliautojų planuose prieš šių metų Pasaulio vyrų krepšinio čempionatą, o kai kuriems tai puikus nuotykių kraštas kviečiantis sugrįžti kas kelis metus. Jei keliausite į Filipinus pasižiūrėti krepšinio varžybų, o gal tiesiog savo ateities atostogoms atkreipėte dėmesį į šią fantastišką Pietryčių Azijos 7000 salų valstybę, - štai keli patarimai, kaip, kur, ką, kada nuveikti Filipinuose.

 

Prisijunk - EXPLORWAY kelionių į Filipinus:


 

Nors mano antrieji namai po Lietuvos tapo Rytų Afrika - Kenija ir aplinkinės kaimynės, - tačiau Filipinuose taip pat turėjau vieną įsimintiniausių nuotykių gyvenime. Keturis mėnesius COVID-19 pandemijos metu gyvenau uždarytas nuo likusio pasaulio Sikijoro salytėje, mokiausi laisvojo nardymo, žaidžiau su vietos salos gyventojais krepšinį, pažinau lėtą, draugišką salų gyvenimo būdą ir save. Filipinai tai viena iš ne daugelio pasaulio valstybių, į kurią traukia sugrįžti dar ir dar kartą. Štai keli argumentai, kodėl?

1. Verčiausi apžiūrėti miestai Filipinuose


Kosmopolitiška, dangoraižiais nusagstyta, milijoninė sostinė Manila turi ką pasiūlyti kiekvienam - nuo restoranų, barų ir naktinių klubų, iki senamiesčio, istorinių objektų ir prekybos centrų. Vis dėlto, dideliuose miestuose raginu be reikalo neužsibūti (ypač Filipinuose) ir traukti į visas keturias Filipinų puses ieškoti kitų nuotykių.

Viganas - tai miestas, kuriame labiau pasijausite ne Pietryčių Azijoje, o kažkur Lotynų ar Pietų Amerikoje. Išlikusi ispanų architektūra ir kulinarinis bei kultūrinis paveldas priartina Viganą prie europietiškų tradicijų. Antra vertus, kalnų papėdėje įsitaisęs miestukas - puiki stotelė žygeiviams, besiruošiantiems tyrinėti Luzono salos gamtos parkų.


Norintiems įmantresnio nuotykio ir neturistinių takų, siūlau aplankyti Davao miestą. Ilgus metus buvęs musulmonų sukilėlių ir neramumų žindinys, valdant ekscentriškam buvusiam Davao merui, o paskui ir visų Filipinų prezidentui Rodrigo Dutertei, tapo vienu saugiausių Filipinų miestų. Mindanao salos sostinė dabar vejasi Manilą savo dangoraižiais, prekybos ir pramogų centrais, tačiau išlaiko ir balansą su pasakiška salos gamta. Užsukęs čia, būsite vienas iš ne daugelio turistų.


2. Spalvočiausios gentys


Filipinuose yra apie 100 etninių grupių, kurios kalba apie 170 kalbų ir įvairių dialektų! Tai puikus pavyzdys, kaip daugiatautė ir daugiakalbė valstybė vis tiek gali išlikti vieninga. Antra vertus, didelė dalis Filipinų salų ir yra tarsi atskiros valstybės su savo papročiais ir tradicijomis.


Etninės mažumos ir dar nepersimaišiuosios Filipinų gentelės gali būti skirstomos į tris išplaukusias etnines grupes. Negritų grupė kilusi iš aborigenų ir gyvenanti Filipinuose skurdžiausiai, Igorot grupė bando išsaugoti savo tradicijas gyvendama Šiaurės Luzono salos kalnuose, o Manobo etninė grupė labiausiai pasiskirsčiusi musulmoniškoje, jau minėtoje Mindanao saloje.

Norintiems pažinti unikalias ir spalvotas Filipinų gentis siūlau pasisvečiuoti pas Ifugao žmones Šiaurės Luzono saloje. Jų prižiūrimos 2000 metų senumo ryžių terasos įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kaip ir seniausios pasaulyje išlikusios ryžių terasos, taip ir Ifugao genties mitai, legendos, tradicinis kalnų gyvenimo būdas, valgiai bei apdarai padės pažinti kitokius Filipinus.


Norintiems mažiau turistinio varianto - Mindoro saloje gyvena įdomūs Mangyanų etninės grupės žmonės. Jų kaimelių taip pat galima rasti salos kalnuose bei pakrantėse. Ši Filipinų bendruomenė integravosi į šiuolaikinę visuomenę, tačiau vis tiek sunkiai verčiasi bei bando išsaugoti savo identitetą. Išsiskiria Mangyanai savo geranorišku būdu ir tradicijomis - jų kultūroje niekada nebuvo vietos nesutarimams ar karams.


Dažnai šių genčių lankymą galėsite suderinti su žygiai Filipinų kalnų grandinėmis, ugnikalnių papėdėmis ir nacionaliniais parkais.


3. Koraliniai rifai nardymui


Filipinai gali mažiau pasigirti sausumos gyvūnais, tačiau jūrų pasaulis čia vienas turtingiausių visoje planetoje. Kiekviena iš 7000 salų apsupta vienokiu ar kitokiu rifu. Vis dėlto, yra kelios vietos, kur rekomenduoju pasinerti su nardymo įranga ar tik su kauke ir vamzdeliu.


Tubatahos rifas - be abejonės yra pats įspūdingiausias ir turtingiausias rifas Filipinuose, tačiau jis įsitaisęs vidury vandenyno, o išvykos į šį rifą organizuojamos laivais su keliomis nakvynėmis. Todėl ten nukeliauja tik labiausiai užkietėję nardytojai.


Daug lengviau pasiekiamas - Apo rifas. Tai antras didžiausias rifas visame pasaulyje! Bet ir Apo rifui pasiekti reikės keliauti į laukinę Mindoro salą, apsistoti pakrantėje ir laivais plaukti (net ir su nakvyne) į Apo rifo vandenis. Čia išvysite koralų sienas, rifinius ryklius, pasisekus, ir daug daugiau didžiųjų jūrinių gyvūnų.


Toje pačioje Mindoro saloje yra ir Puerta Galera - vienas spalvočiausių koralinių rifų parkų visoje šalyje. Šių rifų privalumas tas, kad jie yra arti kranto, išsidėstę lagūnose ir iškyšuliuose, be to Puerto Galeros rifus lengvai pasieksite ir iš Manilos.

Dar viena įspūdinga nardymo vieta Apo sala (nemaišykite su jau aptartu Apo rifu). Šalia Negros salos ir Dumagetės esanti salelė - puikiai tiks jūrinių vėžlių, spalvotų koralų ir neįpareigojančio paviršinio nardymo mėgėjams, tačiau giluminiai nardytojai taip pat turės veiklos visai dienai.

O daugiau Filipinuos rifus rasite vos ne kiekvienoje pakrantėje toliau ar arčiau paplaukę nuo kranto ir nutolę nuo didesnių miestų - pradedant žymiuoju Boholu, baigiant turistų meka Palavanu ir Koron salomis.


4. Maistas, kurio būtina paragauti


Filipinų restoranų daug kur pasaulyje nerasite, nes jų maistas nėra nei super išskirtinis, nei stebinantis skoniais ar receptais kaip kaimynų japonų, korejiečių, kinų, tailandiečių ar vietnamiečių. Vis dėlto, Filipinai per amžius sukaupė ir Azijos šalių patirtį, liko ir ispanų užkariautojų bei meksikiečių kultūrinis paveldas, o ir amerikiečiai čia ranką pridėję.

Pagrindinis nacionalinis Filipinų patiekalas labai tinkantis daugeliui lietuvių - ant iešmo keptas kiauliukas (ar visa didelė kiaulė, dažnai ir viščiukai, ar kita mėsa). Lechon - taip vadinasi lėkštutė pripjaustytos mėsos traškiai apkepinta plutele, apipilta skaniu sultinio, sojos, acto, česnako padažu. Vis dėlto, minkštai ir su traškia plutele iškepti visą kiaulę nėra lengvas uždavinys, todėl šiam patiekalui rinkitės vietas, į kurias gausiai renkasi vietos žmonės.


Užkandžiams visada tiks populiarieji aliejuje virti suktinukai - spring-rolls, arba kinilaw - filipinietišką citrinos sultyse marinuota kapota žuvis. Nepraleiskite ir šviežių ant grotelių keptų jūros gėrybių.

Vegetarams Filipinuos nėra daug pasirinkimo, tačiau tropiniame klimate auga pasakiško skonio vaisiai - mangai, papajos, drakono vaisiai ir kiti. O kiekvienoje saloje atsiras bent vienas labiau vegetariškas restoranas ar keli skanūs patieklai meniu.


5. TOP salos poilsiui


Filipinų centre esantis Boholas turi viską nuo džiunglių iki koralinių rifų, nuo gražių paplūdimių, iki uolėtų pakrančių, nuo mažųjų primatų tarsyrų miškuose iki unikalių Šokoladinių kalvų. Todėl nesvarbu, ką sugalvosite veikti Filipinuose, beveik viską rasite Bohole.

Vis dėlto banglenčių sporto megėjams salų apsuptame Bohole nebus ką veikti. Norėdami čiuožti ilgomis iš vandenyno atsiritančiomis bangomis, ar tiesiog pajausti atsipūtusią keliautojų ir kuprinėtojų atmosferą, keliaukite į Šiargao salą šalies rytuose ant Ramiojo vandenyno krašto.

Mano namai, Sikijoras, taip pat nusipelnė paminėjimo - tai ramybės oazė turistiškoje Filipinų mišrainėje. Čia rasite ir jaukių pakrantės miestukų, ir nedidelių koralinių rifų, puikaus maisto restoranėlių. Sikijore išsinuomoję motorolerius lengvai apvažiuosite visą salą ir susipažinsite su ramiu vietos gyvenimu. Dar ši sala žymi savo gyduoliais ir šamanais, priimančiais lankytojus kalnų ir džiunglių trobelėse, tačiau man tai nesuveikė. Matyt reikia labai tikėti.

Na, o kalbant apie salą, kurioje susilieja turstų srautai, graži gamta, instagraminiai kraštovaizdžiai, žydri koraliniai rifai, požeminės upės, tradicijas išlaikiusios gentys, atsipūtęs gyvenimas, mažesnė žmonių knibždalynė… Taip, tai Palavanas. Jis kartu su Koronos salomis galėtų būti ir atskira nuotykių valstybė, tačiau visko turtinguose Filipinuose tai tik dar viena iš būtinų aplankyti vietų.


6. Turistų spąstai, kuriuos verta aplenkti


Kaip ir visur pasaulyje yra vietos, kurias verta aplankyti ir yra vietos, kurias verčiau aplenkti. Viena tokių, nors ir labai išreklamuota, Sebu sala. Centrinių Filipinų sostinė turi tarptautinį oro uostą ir viską, ko reikia geroms atostogoms, tačiau dažniausiai kiekvienas salos centimetras užgrūstas turistų srautais. Pats Sebu miestas niekuo per daug neypatingas, paskendęs kamščiuose, vietomis ir pavojingas. Žinoma, tai ir kultūros sostinė, turinti istorinio paveldo ir gražių bažnyčių bei šventyklų. Tačiau vis tiek didelis, karščiu alsuojantis ir nelabai malonus būti miestas.


Moalboalo kurortas Sebu saloje garsus sardinių guotais ir koraliniais rifais su jūriniais vėžliais, tačiau į vandenį susmigę bariukai, turistų nutrypti koralai iškreipia visą miestelio žavesį.

Oslobas - dar viena labai žymi vieta Sebu saloje. Čia galite pigiai ir greitai panardyti su bangininiais rykliais. Tačiau dažnu atveju turų operatoriai pamiršta paminėti, kad šie laukiniai gyvūnai Oslobe žvejų šeriami specialiai, o minios turistų pusvalandžio pasilplaukiojimui su rykliais rikiuojasi jau nuo 6 val. ryto. Labai nykus vaizdas primenantis Gariūnų turgų. Norintiems šias didingas žuvis pamatyti laisvėje rekomenduoju Donsolą.


O kas nėra girdėję apie balto smėlio ir paplūdimių rojų Borakajų? Tai viena iš vizitinių Filipinų turizmo kortelių, kurią teko net keliems metams uždaryti nuo turistų, kad susitvarkytų aplinką ir pasiruoštų iš naujo priimti atvykėlius. Didžiuliai viešbučiai, nevaldomos statybos ir visa kita, ką galėtumėte įsivaizduoti kalbėdami apie masinį turizmą. Filipinuose tikrai galima rasti ramesnių vietų, nei ši 7 km ilgio sala.


7. Kada keliauti?


Vasara ir rudens pradžia, tiesa sakant, ne pats geriausias metas keliauti į Filipinus. Jei lietaus sezonas gali sugadinti tik vienos kitos dienos įspūdžius, tai užslinkęs taifūnas gali sugriauti visus kelionių planus. Net ir 2023 Pasaulio vyrų krepšinio čempionate svarstomi įvairūs planai perkleti varžybas iš Japonijos salų į Filipinus ir atvirkščiai - būtent dėl taifūnų pavojaus.

Lapkritį Filipinuose prasideda geresni orai, nuo gruodžio iki vasario nusistovi saulėti ir mažiau lietingi, tačiau vėjuoti orai. Nardytojams ir tropinio oro mėgėjams pats geriausias sezonas yra kovo-gegužės mėnesiai. Tuomet šalyje mažiau kritulių, mažiau vėjo, geros sąlygos nardyti, žygiuoti į kalnus ir ilsėtis. Antra vertus, šiuo metu šalyje ir karščiausia.


Atsiminkite, kad nesvarbu kuriuo metu atkliausite į Filipinus, čia visada rasite sau tinkamą salą, klimatą, nuotykius ar pasakišką saulėlydį. Filipinai tai didelė žaidimų aikštelė nuotykiautojams ir poilsiautojams.


EXPLORWAY žurnalas

bottom of page