top of page

Nardymas su balionais ir laisvasis nardymas: kokie skirtumai ir kokie panašumai?

  • Writer: Mykolas Vadišis
    Mykolas Vadišis
  • 03-18
  • 4 min. skaitymo

Mykolas Vadišis

Explorway.com įkūrėjas, žurnalistas, kelionių vadovas

Explorway komanda neria į povandeninių nuotykių pasaulį ir vis daugiau siūlo laisvojo nardymo (freediving) kelionių. Kuo skiriasi šis nardymo būdas, nuo mums visiems gerai žinomo nardymo su deguonies balionais (scubadiving)?


Vienu įkvėpimu po vandeniu


Pagrindinis skirtumas tarp giluminio nardymo ir laisvojo nardymo – yra kvėpavimas. Arba nekvėpavimas. Laisvieji nardytojai į 20, 30 ar net 100 metrų gilį neria „savais plaučiais“, tai labiau sportas nei laisvalaikio užsiėmimas.








Dažnas kelionėse Egipte ar koralų jūrose, ar net Platelių ežere, esame išbandę giluminį nardymą su balionais. Bet pasaulyje vis labiau populiarėja laisvasis nardymas, kurio besimokant tenka iš naujo mokytis taisyklingai kvėpuoti, atlikti ištvermės pratimus, o panėrus po vandeniu medituoti, nuraminti kūną, mintis ir išbūti už savo komforto zonos ribų. Už tai esate apdovanojami beribėmis galimybėmis povandeniniame pasaulyje.

Ir giluminis nardymas, ir laisvasis nardymas turi savo pliusų ir minusų. Jei dar sprendžiate, ką pasirinkti, ar norite iš nardymo su balionais pereiti prie freedivingo – šis straipsnis kaip tik jums.


Pirma taisyklė – saugumas


Abejuose nardymo būduose saugumas yra kertinė sąlyga. Visi žinome giluminio nardymo kursus, dalis turime ir PADI sertifikatus, su kuriais galime nerti iki tam tikro gylio, žinome, kaip elgtis vienoje ar kitoje sitaucijoje ir kaip apsieiti su nardymo įranga.


Kursai privalomi ir visiems norintiems pasinerti po vandeniu savais plaučiais. Plačiausiai mokoma ir išdirbta laisvojo nardymo mokymų programa – AIDA.


Šiuose kursuose pirmoji laisvųjų nardytojų saugumo taisyklė: visada nardyti bent su vienu patyrusiu nardymo bičiuliu, kuris galėtų jums pagelbėti iškilti į paviršių, bet kokios netikėtos situacijos po vandeniu metu. Tai freedaiverių bendruomenę paverčia labai draugiška ir besirūpinančia vieni kitais.


Beribės linksmybės


Iš pažiūros laisvasis nardymas atrodo pavojingiau nei giluminis nardymas su balionais, tačiau pramokus laisvojo nardymo atsiveria beveik neribotos galimybės tyrinėti ir fotografuoti povandeninį pasaulį, žvejoti ir rinkti jūrų gėrybes, ar tiesiog stebėti koralus bet kurioje vietoje ir be didelio įrangos komplekto. Galiausiai, tai rimtas sportas, kurį praktikuodami pagerinate sveikatą, fizines galimybes ir net psichologinę būseną.


Giluminiame nardyme jūsų laiką po vadeniu riboja deguonies balionai, tam tikri gyliai, fiziologiniai faktoriai. Prieš iškylant iš gelmių nardydami turite pabūti tarpiniuose gyliuose, negalite per anksti iškilti, kad nepasireikštų dekompresinė liga.


Laisvajame nardyme jus taip pat riboja gylis (kuris dažniau nardant padidėja nuo kelių metrų iki dešimčių) ir nekvėpuojant išbūnamas laikais, kuris taip pat išsitempia nuo keliasdešimt sekundžių iki dviejų ir daugiau minučių. O visa kita – visiška laisvė ir beribis malonumas valdant savo kūną, nardant tarp koralų ar medžiojant sau vakarienę.


Povandeninė joga


Vienas pagrindinių skirtumų tarp giluminio nardymo ir laisvojo nardymo – pastarajam įvaldyti labai praverčia kvėpavimo joga – pranayama. Jei giluminiame nardyme mokotės kuo lėčiau iškvėpuoti deguonies balioną, nusiraminti po vandeniu, tai laisvajame nardyme didelę darbo ir kvėpavimo mokslų dalį atliekate ant kranto.


Diafragmos stiprinimas, CO2 atsparumo pratimai, kvėpavimo sulėtinimas, tikslingi kvėpavimo pratimai, koncentracija ir tikrų tikriausia meditacija – ne tik padės geriau nerti po vandeniu, tačiau ir kasdieniame gyvenime. Jums padidės plaučių tūris, pagerės deguonies pasisavinimas, atsparumas anglies dvideginiui, sustiprės vidiniai raumenys, pagerės savijauta, o panėrę po vadeniu išbūsite vis ilgiau ir ilgiau. Daugelis kvėpavimo pratimų ir treniruočių gerina ne tik fizinę, bet ir psichologinę būklę, stiprina atsparumą stresui, suteikia ištvermės.


Ką jau kalbėti, kad laisvajame nardyme daug daugiau plaukiojate vandens paviršiuje, mojuojate ląstais ir po vienos nardymo sesijos iš vandens dažniausiai išlipate daug labiau pavargęs, nei po rekreacinio nardymo su balionais.


Spontaniškumas


Dar vienas tikrai svarbus dalykas skiriantis giluminius nardytojus nuo freediverių – spontaniškumas. Šiltose jūrose, jums tereikia nardymo bičiulio ir galite su ląstais ir kauke nerti į gelmių pasaulį. Indijos vandenyne, Karibų ar Raudonojoje jūroje dažnai nė nereikia nardymo kostiumo. Kaip ir banglentininkams užtenka lentos, mėgautis bangomis, taip ir laisviesiems nardytojams pilnai užtenka kaukės ir gerų ląstų.

Žinoma, norint kokybiškai ir saugiai užsiimti laisvojo nardymo sportu reikės ir nardymo kostiumo, kaukės su vamzdeliu, ir diržo su svarmenimis, ir bujos su virve. Idealiu atveju, neriant giliau, ir pavadėlio prie nuleisto lyno.

Ir vis tiek, kai pagalvojame apie giluminių nardytojų vargus su visa įranga, balionais, deguonies užpildymo įranga… Laisvasis nardymas ne veltui pavadintas laisvuoju – pasigriebi akinukus ir neri šalia delfinų.


Bendruomenės


Ir giluminis nardymas, ir laisvasis nardymas turi savo bendruomenes. Giluminio nardymo bendruomenė daug didesnė, įvairesnė ir nuvažiavę bet kur pasaulyje prie jūrų ir vadenynų atrasite dive-shopus, nardymo instruktorius bei draugus, su kuriais galėsite pasinerti į nuotykius.


Su laisvuoju nardymu šiek tiek sunkiau. Vis dar trūksta nardymo kursų, mokyklų, o ypač norint nardyti Lietuvoje, nėra daug bendraminčių.

Vis dėlto, kadangi lasivasis nardymas daug labiau susijęs su joga, sportu ir savo fizinių bei psichologinių galimybių didinimu, tad pirmiausiai freediverių kursuose, stovyklose ar kelionėse sutiksite aktyvius, motyvuotus, viskuo besidominčius ir tikslingai nardymą sulaikius kvėpavimą pasirinkusius žmones. Be to, freediveriai nuo pat pirmos pamokos mokosi vienas kitam padėti, pasaugoti ir palaikyti nardant. Net dalyvaudami varžybose nardytojai dažniausiai varžosi ne su kitais, o pirmiausiai su savimi.


Paskutinis dalykas – tyrinėjant įvairias pasaulio pakrantes tikrai atrasite vietos žmonių bendruomenes, kurios sau per amžius maistą ir kitas jūros gėrybes renka po vandeniu nekvėpuodami. Tai ir žymieji bahau žmonės Pietryčių Azijoje – išbūnantys po vandeniu po 9 ir daugiau minučių, tai ir Pietų Amerikos ar Afrikos pakrančių gyventojai. Mokėdami nardyti savais plaučiais – galėsite betarpiškai susipažinti su šių žmonių gyvenimo būdu, tradicijomis, susirasite naujų draugų netikėčiausiose vietose.


Neriam kartu su Explorway!

Comments


EXPLORWAY žurnalas

bottom of page