top of page

10 islandiškų delikatesų, kuriuos norėsite paragauti (arba ne)


Islandija ilgus amžius gyveno labai skurdžiai: klimato sąlygos šalyje buvo negailestingos, žemė - nederlinga uoliena, o valgio pasirinkimas didesnis tik atšiaurioje šaltoje jūroje. Dabar Islandija viena turtingiausių pasaulio valstybių, kurioje galima rasti viso pasaulio virtuvę, egzotinių vaisių ir net bananų bei braškių augintų geotermija šildomuose Islandijos šiltnamiuose. Ir visgi - Islandijoje išliko tradicinė virtuvė bei saviti delikatesai. Siūlau dešimt dalykų (ir skanių, ir... keisto skonio, ir senesnių, ir naujesnių laikų), kuriuos verta paraugauti keliaujant per Islandiją.

 

Prisijunk - EXPLORWAY kelionės į Islandiją:

 

10. Banginiena, mormonų paukščiai, jūros paukščių kiaušiniai

Yra keletas islandiškų valgių, kurie buvo labai populiarūs ir tradiciniai laikais, kai daugelis islandų neturėjo, ką valgyti. Vis dėlto visus šiuos patiekalus jungia vienas bendras vardiklis - dėl gamtos apsaugos bandoma šių papročių ir tradicijų atsisakyti ar net uždrausti įstatymais.


Islandijoje vis dar galima rasti vietų, kur jums patieks mažojo banginio mėsos, o ji bus panaši į jūroje mirkytą jautieną. Tokių kepsnių galima rasti ir Reikjaviko turguje. Lygiai taip pat vasaros pradžioje turguje atrasite ir kirų, žuvėdrų bei kitų jūros paukščių kiaušinių. Nors labai margi ir gražūs, tačiau šie kiaušiniai taip pat paimti tiesiai iš gyvosios gamtos, kuri kiekvienais metais vis labiau kenčia nuo žmonių antplūdžio, klimato kaitos bei taršos.


Na, o žymieji spalvotieji ir ypatingieji paukštukai mormonai apskritai tapo Islandijos simboliu. O Islandijoje juos galima ne tik nufotografuoti, tačiau ir paragauti restoranuose - rūkytų ar virtų piene. Antra vertus, mormonų paukščių kolonijos kiekvienais metais traukiasi ne tik Islandijoje, bet ir visame pasaulyje.


Šių įdomių skanėstų ragavimas tampa vis labiau kontraversiškas. Nors tai tradicinis šalies paveldas, tačiau Explorway rekomenduoja susilaikyti nuo banginienos, mormonų paukščių ir laukinių paukščių kiaušinių ragavimo. Dabar Islandijoje gausu įvairaus maisto, o banginius ir laukinius Islandijos paukščius daug daugiau malonumo stebėti, nei valgyti.


Íslenski barinn“ - tai restoranas Reikjavike, kuriame paragausite ne tik šio skyrelio, bet ir daugelio kitų tradicinių islandiškų patiekalų.


9. Pūdytas (fermentuotas) ryklys - Hakarl

Tai delikatesas, kurį galite valgyti legaliai ir nesibaimindami dėl žalos gamtai, antra vertus, šis islandiškas „skanėstas“ pats iš savęs daugelį atbaido savo kvapu ir paruošimo būdu. Islandiškas pūdytas (o tiksliau sakyti - fermentuotas) ryklys Hakarl - taip pat labai sena tradcija. Ji irgi atsirado iš nepritekliaus, kai iš jūros išmestas ryklys buvo pakastas po žeme, kad užsikonservuotų ir išleistų toksinus. Grenlandiškasis ryklys - vienas ilgiausiai Žemėje išgyvenančių gyvūnų. Šių ryklių sugaunama net ir kelių šimtų metų senumo. Antra vertus, gyvendamas taip ilgai, Grenlandijos ryklys savyje prikaupia toksinų. Juos fermentacijos ir džiovinimo metu patyrę pūdyto ryklio ruošėjai Islandijoje atskiria nuo mėsos. Vieną fermentuoto ryklio muziejų Snaefelsnes pusiasalyje verta aplankyti.

Atsiradęs kaip varguolių maistas, kurį galima buvo pakasti po žeme, ilgai konservuoti ir dar pasisemti naudingų maistinių medžiagų ilgo žiemos sezono metu, dabar šis užkandis dažniausiai atkeliauja kartu su islandiška kmynine degtine. Kaip ir stipraus skonio sūris, daug kam ragaujant pirmą kartą šis ryklys atrodo neskanus dėl amoniako kvapo. Antra vertus, jei sugebate arsiriboti nuo kvapo, pati mėsa primena jūros lašinukus, kurių skalsus skonis gali net ir užkabinti.


8. Avies galva

Jei banginiai, jūros gyvūnai ar laukiniai paukščiai yra riboti ir nykstantys ištekliai, tai avys yra Islandijos ūkininkų pasididžiavimas. Islandijoje auginama daugiau nei pusę milijono avių. Ir vis dėlto, iš tos pačios skurdžios praeities atkeliavo tradicija paskerstą avį suvartoti visą. O iš tiesų avies galva - tėra ta pati aviena, gal net dar skanesnė nei daugelis kitų avies kūno dalių. Gal tik vaizdas jūsų lėkštėje gali atbaidyti jį valgyti. Vis dėlto, jei turėsite progą, tikrai rekomenduoju restorane ar svečiuose pas islandus paragauti avies galvos.


7. Džiovinta žuvis - Harðfiskur


Dar vienas ne paties maloniausio kvapo skanėstas - džiovinta menkė, ar kitos rūšies jūrinės žuvys - per amžius tapo labai populiariu pagardu. Džiovintą žuvį galima valgyti vieną, galima dėti į įvairias sriubas ir troškinius, kaip skanų baltymų šaltinį, tačiau patys islandai mėgsta vytintą, pasūdytą menkę valgyti su sviestu. Ant baltos džiovintos žuvies lakšto tepkite sviesto ir žuvis pati ištirps jūsų burnoje. Gal tai ir nebus jūsų kasdienis maistas, tačiau paragauti kuo gyveno islandai per amžius tikrai verta. Džiovintos žuvies rasite kiekviename supermarkete ar net suvenyrų parduotuvėse. Tai puikus užkandis jūsų kelionėms po Islandijos turistinius objektus.


6. Islandiškos salotos


Nors gali skambėti šiek tiek absurdiškai, tačiau Islandijoje tikrai galima gauti šviežių, šalyje užaugintų daržovių ir salotų. Pastaraisiais dešimtmečiais pažabojusi geoterminę iš žemės trykštančią energiją, Islandija šiltanmiuose visus metus augina ne tik pomidorus, agurkus, salotas ar įvairias uogas, tačiau net ir bananus. Nors salotos nebus niekuo ypatingos skonio prasme, tačiau tai tikrai išskirtinis produktas užaugintas atšiaurioje ledo ir ugnies žemėje. Be to, šalyje, kur visi maistai yra susiję su mėsa ir žuvimi, bus didelė atgaiva suvalgyti sultingų salotų.


5. Hotdogas

Juokinga, tačiau dešrelė su bandele Islandijoje tapo tokia populiari, kad prilyginama jau ir kulinariniam paveldui. Hotdogų rasite ir paprastose degalinėse, ir centriniuose sostinės kioskeliuose. Tai skanėstas po Antrojo pasaulinio karo atvežtas Islandijoje dislokuotų JAV karių.


Bæjarins Beztu Pylsur dešrainių kioskas - galima sakyti yra marketingo produktas. Čia užkandžiavo JAV prezidentas Billas Clintonas, čia dieną (ir kartais naktį) driekiasi klientų eilės. Bet ta dešrelė, bandelė, karamelizuoti svogūnai ir keli padažai iš tiesų daro stebuklus. Pigus, greitas, šiltas ir švelniai gomuriu nuslystantis dešrainis sugundė net mano vegetarus draugus (tikra istorija).


4. Skyr - jogurtas


Tai turtingo skonio, skalsus, kreminis, tačiau labai mažai riebalų turintis pieno produktas. Tikra proteino bomba. Daugelio islandų rytas prasideda būtent nuo šio grietinės konsistensijos jogurto su įvairiais skoniais. Šokoladinis, vanilinis ar braškinis skyras tikrai praturtins jūsų pusryčių stalą. Dažniausiai jo galima gauti ir viešbučiuose per pusryčius, todėl jei pamatysite skyrą ant stalo - neapeikite.


3. Jūros ir gėlavandenės žuvys

Žuvis tešloje ir bulvytės - dar vienas labai LABAI populiarus patiekalas Islandijos restoranuose. Nors tai jau britų įtaka, tačiau žuvis atkeliauja būtent iš Islandijos jūrų. Ir tuo viskas pasakyta. Užtenka vieno didelio gabalo islandiškos menkės užkepto tešloje, kad šis patiekalas tirptų burnoje. Nesvarbu ar tai bus maisto vagonėlis prie turistinio objekto, ar populiarus restoranėlis Reikjaviko centre, užsisakę fish n' chips niekada neprašausite.


O jei žvilgtelsime į Islandijos upes bei ežerus - čia gausu upėtakių, šalvių ir lašišų. Vienas tradicinių islandiškų užkandžių - krapuose ir druskuoje sudyta arba rūkyta lašiša su specialiu kreminiu padažu. Nors islandiška lašiša nepigi, tačiau tai vienas skaniausių užkandžių visoje šalyje. Būnant Islandijoje verta atsivalgyti žuvies įvairiausiais pavidalais.


2. Omarų uodegėlių sriuba

Jūros gėrybių sriuba iš principo per amžius atidirbtas skanus patiekalas, tačiau kreminė, aštroka sriuba su keliomis omarų (langustų) uodegomis ir šilta bandelė sušildys net ir šalčiausią ir lietingiausią dieną Islandijoje. Viena geriausių vietų suvalgyti šios sriubos Reikjavike - Seabaron restoranas senajame Reikjaviko uoste, kur įsikūrusios užeigos ir restoranai. Autentiška aplinka, puikus sriubos receptas ir nuolat besiburiuojantys lankytojai išduoda, kad vieta tikrai verta jūsų apsilankymo.


1. Rūkyta aviena


O pirmai vietai grįžtame prie avienos. Rūkyta ir vėliau virta avis yra islandų Kalėdų patiekalas. Tai tikrai vienas skaniausių patiekalų mėgstantiems mėsą, valgomas su nedideliais garnyrais, rugine duona. O jei pasigesite dar didesnės egzotikos, taip pat galima paragauti islandiškos kraujinės dešros ir įvairių paštetų, kurie tik dar labiau pagilins jūsų islandiškos virtuvės žinias.


EXPLORWAY žurnalas

bottom of page