top of page

Kodėl nekeliauti į Islandiją vasarą ir kaip planuoti kelionę ten?


Islandija viena iš tų krypčių, kuri atrodo puikiai ant popieriaus, tačiau pradeda kelti galvos skausmą planuojant konkrečią kelionę. Tikriausiai skaitėte ne vieną straipsnį apie tai, kodėl verta pamatyti Islandiją, kaip ten gražu visais metų laikais, ir kokie patogūs skrydžiai vasaros metu. Visus pagyrimus Islandijai žinote (ir aš prie jų prisidedu), o dabar žiūpsnelis realybės: kodėl neverta į Islandiją keliauti vasarą ir kada bei kaip planuoti kelionę į Islandiją?


Vienam islandui 6 turistai


Išgyvenusi viską griaunančią ekonominę krizę 2008 metais, kai iš esmės Islandijos valstybė bankrutavo, šalis atsitiesė su kaupu ir visą savo energiją investavo į turizmo skatinimą. Islandija yra nuolat minima gražiausių, įspūdingiausių šalių topuose, čia filmuojami garsiausi pasaulio serialai ir filmai, žiemą vilioja karštos versmės, ledynai ir šiaurės pašvaistės, vasarą - saulėtos naktys, kvapą gniaužiantys žygiai ir daugybė įvairiausių nuotykių gamtoje.

Nenuostabu, kad 2023 metais tikimasi Islandijoje sulaukti apie 2,3-2,5 mln. turistų. Šalyje, kurioje gyvena tik 300-400 tūkst. gyventojų, tai masiniai skaičiai. Kiekvienam gyventojui - ir jaunam, ir vyresniam, ir ūkininkui, ir miestiečiui, ir vietos žmogui, ir atvykusiam imigrantui tenka maždaug po 6-8 turistus per metus.

 

Prisijunk - EXPLORWAY kelionės į Islandiją:

 

Kovido pandemijos metu visas turizmo sektorius šiek tiek susitraukė, antra vertus, tai buvo gera proga islandams pasiruošti dar didesnei kelionių ištroškusių atvykėlių bangai šiais metais.


Kaip grybai po lietaus lavos laukuose dygsta viešbučiai ir svečių namai, kiekvienas ūkininkas savo avių tvartus perdarinėja į svečių kambariukus su kriaukle ir asketiška lova. Ruošiami nauji pasivaikščiojimų ir žygių takai, tveriami atitvarai nuo krioklių ir tarpeklių, kad žioplinėtojai nenusiristų ir gamtos stebuklus galėtų pamatyti visi, kas tik nori. Dygsta greito maisto vagonėliai, kuriasi restoranai, o islandiški megztiniai jau mezgami Kinijoje, masiniuose fabrikuose. Automobilių nuomos kompanijos vis dar stokojo automobilių ir vasarą jų nuomos kainos gali pasiekti ir kosminius 300-400 EUR dienai.


Vasarą pagrindinis keliautojų srautas


Ir, žinoma, didžioji dalis iš 2,3 turistų suguža į Islandiją liepos rūgpjūčio mėnesiais. Tai vieninteliai mėnesiai Islandijoje, kai galima tikėtis daugiau saulėto gaiviai šilto oro, o ir vasaros atostogos daugeliui - šventas dalykas.


Prie pasiūlos ir pagundų prisideda ir pigūs arba bent jau patogūs skrydžiai. Iš Vilniaus dabar į Keflaviką galima nuskristi per 4 su puse valandos, ir jei pasisekė - dar gauti pigius bilietus.

Bet čia visas pigumas ir baigiasi. Islandija ir taip yra vieną aukščiausių pragyvenimo lygių pasaulyje turinčių šalių, o vasarą kai į vieną kanoją, restorano staliuką, viešbučio kambarį ar automobilį pretenduoja 5-6 keliautojai, islandai užsikeldami kainas neturi padorumo ribų. Todėl pigus bilietas į Islandiją nusipirktas žiemą, gali tapti tikrai pelėkautais (ypač besitikintiems pigesnės kelionės), į kuriuos patekus, teks išnaudoti visą kredito limitą ar ateinančių atostogų Maroke ir Madeiroje biudžetus.


Paprastas asketiškas kambariukas dviems gali kainuoti apie 200 EUR nakčiai, pietūs paprastame restoranėlyje - 30 EUR žmogui ir daug daugiau, automobilis dienai taip pat nuo 150 EUR iki kitur nematytų kainų. Nuotykiai, gal ir išliks tokiomis pačiomis kainomis, tačiau daug kur vasarą nebebus vietų.


Tai ką daryti?


Jei jau turite bilietus šiai vasarai į Islandiją - kviečiu kuo greičiau užsisakyti viską - nuo likusių viešbučių iki pramogų, nuo Mėlynosios lagūnos iki tradicinio restorano ir nebestresuoti dėl kainos ir kokybės santykio, pasiruošti morališkai permokėti, susiplanuoti daugiau žygių ir laisvesnio laiko Reikjavike.


O jei susitikote su giminėmis ir draugais, ir nusprendėte, kad po mėnesio būtų smagu susiorgnizuoti spontanišką vasaros kelionę į Islandiją - labai rekomenduoju ją perkelti į rudenį, žiemą, o geriausiai kitiems metams. Ir pradėti jai ruoštis jau dabar!

Išimtis galėtų būti gamtos ir žygių megėjams, kurie su savo palapinėmis būtų pasiryžę nakvoti kempinguose, žygiuoti kalnais ir maudytis laukinėse karštosiose versmėse. Šiems malonumams Islandijoje vietos užteks visais metų laikais. Tačiau ir čia turite žinoti, kad viešasis transportas bus pilnesnis ir brangesnis, kempinguose vietos taip pat yra ribotai ir kainos kai kur gali prilygti viešbučiams. Pridėkime, kad vietomis nuėję dešimtis kilometrų atsidursite turistų būryje, o oras net ir vasarą gali subjurti taip, kad reikės gelbėtojų pagalbos ar bent jau šilto viešbučio išsidžiovinti drabužius. Net ir žygeiviams yra kam pasiruošti ir susiplanuoti.


Todėl jei galite nekeliauti į Islandiją liepos-rugpjūčio mėnesiais, geriau nekeliaukite. Sutaupysite pinigų kitoms fantastiškoms pasaulio vietoms ir atostogoms vasarą, sutaupysite ir energijos nesijaudindami dėl užsakymų ir didelių kainų. Sumažinsite ir spaudimą Islandijos gamtai pasirinkdami kelionę kitu metu.


Kada keliauti?


Jei tikrai norite ištyrinėti Islandiją grupėje ar individualiai, autobousiuku ar lengvaja mašina, užsisakyti populiarių nuotykių, įdomių vietų gyventi - pagalvokite apie gegužės (balandžio galą, birželio pradžią) mėnesį, taip pat rugsėjį-spalį. Taip, orai bus mažiau nuspėjami, reikės geros aprangos, tačiau visa kita - paprasčiau ir tikrai pigiau. Islandija teturi du sezonus: žiemos - nuo spalio vidurio iki balandžio galo, ir vasaros - nuo gegužės iki rugsėjo. Išmeskime lapkritį ir kovą, kaip niūriausius mėnesius, liepą ir rugpjūtį - kaip turistiškiausius ir, priklausomai nuo poreikių, visą kitą laiką galima organizuotis turus į Islandiją.

Žiemą - šiaurės pašvaistės, šiaurietiška atmosfera, tačiau ir dėl pūgos atidėti skrydžiai, užpustyti keliai, uždaryta dalis viešbučių. Vis dėlto, sumažinus lūkesčius, Islandija žiemą gali nustebinti savo spalvomis ir atšiauriu gyvenimu. Tikrai kelionės verta patirtis.


Na, o gegužė bei rugsėjis - tai du kompromisiniai mėnesiai tarp neblogo oro ir padorių keliautojų srautų. Pats labiausiai mėgstų balandžio, gegužės, birželio mėnesius Islandijoje - kai bunda gamta, po žiemos nuo prieangių šluojamos dulkės ir laukiama naujų keliautojų.


Kaip užsakinėti?


Aš pats nemėgstų kelionių planuoti daugiau nei keliems mėnesiams į priekį, tačiau Islandija viena iš tų retų šalių, kur beveik būtina suplanuoti savo nuotykius prieš metus ar blogiausiu atveju prieš pusmetį. Pradėję 2023 metų vasarą užsakinėti viešbučius kitų metų sezonui, gerų pasiūlymų gausite net ir liepos-rugpjūčio mėnesiais. Islandai pakankamai noriai grąžina pinigus, atšaukus nuotykius ir keliones, nes žino, kad beveik 100 proc. į jūsų vietą tuoj atsiras kitas keliautojas. Todėl tikrai verta keliones į Islandiją užsisakyti ir suplanuoti dar prieš metus.

Kviečiu visus nepasiduoti pigių bilietų karštinei ir paskutinę minutę neskristi į Islandiją. Verčiau gerai susiplanuokite, pasitikrinkite kainas, galimybes, pasistenkite susiorganizuoti gegužės mėnesio nuotykį ir tikrai pasimėgausite šia išskirtine ir užburiančia šalimi. Ji verta kiekvieno keliautojo, kuris užklysta į Islandiją.


Mykolas Vadišis

Explorway įkūrėjas, kelionių vadovas, žurnalistas


EXPLORWAY žurnalas

bottom of page