TOP 10 laukinių gyvūnų, kuriuos būtina pamatyti Kenijoje
Kenija - Rytų Afrikos valstybė, kurioje yra viena didžiausių gamtos įvairovių pasaulyje. Kas šimtą kilometrų Kenijoje skiriasi ne tik gamtos zonos, klimatas, gentys, žmonių gyvenimo būdas, bet ir gyvūnija. Štai dešimt sausumos žinduolių, kuriuos būtina pamatyti Kenijoje.
1. Leopardas
Dešimtuką pradedame nuo Didžiojo Afrikos penketo. Prieš šimtmetį tai buvo sunkiausiai ir pavojingiausiai medžiojami laukiniai gyvūnai, o dabar tai tapo reklaminiu safarių penketuku, medžiojamu fotoaparato objektyvais. Leopardas - sunkiausiai susekamas ir geriausiai užsimaskavęs savanų gyventojas. Nors ši laukinė stipri ir pavojinga katė gyvena ir už nacionalinių parkų bei rezervatų ribų, tačiau leopardai yra labai drovūs ir privatumą mėgstantys medžiotojai. Todėl ir Kenijoje jį ne visada pavyksta pamatyti safariuose. Jei užtiksite leopardą kelionėje po Keniją - džiaukitės ir mėgaukitės, tačiau nenusiminkite jei jo taip ir neišvysite - bus akstinas keliauti į Keniją ar kitą Afrikos valstybę antrą kartą.
2. Dramblys
Dramblys - didžiausias sausumos žinduolius. Ilgus metus jis buvo medžiojamas dėl savo baltų ilčių, tačiau dešimečių kova su brakonieriais duoda vaisių. Dramblių Kenijos parkuose po truputi daugėja, jų dažnai galima išvysti ir po 20 ar 40 individų vienoje kaimenėje, o Kenijos savanose ir krūmynuose jų jau priskaičiuojama dešimtimis tūkstančių. Drambliai socialūs gyvūnai, turintys įvairias roles bendruomenėje, gebantys jausti emocijas, vadovaujami vyresnės patelės. Savanų drambliai antraip nei jų giminaičiai Azijoje gali būti ypač pavojingi, todėl įtraukti į Didįjį penketą ir tai gyvūnai, kurių safario metu verta pasisaugoti. 5 tonas sveriantis patinas gali apversti automobilį kaip skardinę dėžutę.
Prisijunk - EXPLORWAY kelionės į Keniją:
3. Liūtas
Kenija - animacinio filmo „Liūtas Karalius” veiksmo vieta. Animacinio filmo kūrėjai gyveno Kenijos parkuose ir piešė eskizus žymiajam filmui. Dėl to ir dėl kitų priežasčių liūtas tapo geidžiamiausiu pamatyti Kenijos gyvūnu. Safaris iš tiesų nėra iki galo pilnas be pamatytos bent vienos laukinės katės. Geriausias šansas Kenijoje išvysti liūtus - Masai Maroje. Ypač antilopių migracijos metu Masai Maroje liūtų apstu. Antra vertus, kaip ir daugelis Afrikos žinduolių ir plėšrūnų liūtai tapo labai pažeidžiama rūšymi - jų medžioklės plotai traukiasi, gausėjančios žmonių gyvenvietės stumia juos tolyn į parkų gilumą, o nuolatiniai susidūrimai su galvijų augintojais dažnai baigiasi liūtų žūtimis.
4. Raganosis
Raganosis tapo visos Afrikos gyvūnų saugojimo simbolių. Kenijoje 1990 metais juodų raganosių iš tūkstančių buvo belikę tik keli šimtai. Įnirtingomis gamtosaugininkų pastangomis šį skaičių po truputį pavyksta didinti, tačiau raganosiai vis dar susiduria su didele grėsme išnykti. Jų ragas vis dar pardavinėjamas Kinijoje kaip vertingas ir brangus tradicinės medicinos vaistas bei afrodiziakas (nors tai tėra paprastas keratinas - esantis mūsų plaukuose ir naguose). Tai viena kvailiausių priežąsčių, dėl kurios baigia išnykti šis vienas didžiausių ir įspūdingiausių planetos žinduolių. Vis dlėto, Ol Pejetos rezervatas Kenijoje ir kiti parkai po truputi atkuria raganosių populiaciją, vykdo švietėjišką veikla, veisia baltuosius ir juoduosius raganosius, negailestingai dorojasi su brakonieriais, dalinasi šiais gyvūnais su kitomis valstybėmis, kurios atkurinėja savo gyvūnų populiacijas. Jei baltasis raganosis prisileidžia žmones ir gali būti pakankamai draugiškas, tai juodieji raganosiai žmogui pakankamai pavojingi.
5. Buivolas
Buivolas uždaro Didįjį Afrikos penketuką. Nors atrodo kaip laukinė karvė ar jautis, o Azijoje mes juos įpratę stebėti gelbėjant žmonėms žemės ūkio darbuose, tačiau Afrikos buivolai yra vieni pavojingiausių gyvūnų savanose. Masajai ganydami karves daug labiau saugosi buivolų, nei liūtų. Buivolai gyvena kaimenėmis ir kartais jų vienoje vietoje galima pamatyti daugiau nei šimtą. Seniausi kaimenės patinai yra dažnai išvaromi ir tampa liūtų grobiu. Buvolų galima išvysti daugelyje Kenijos gamtos parkų.
6. Begemotas
Nors neįtrauktas į Afrikos Didįjį penketą (begemotus nebuvo populiaru medžioti), tačiau tai pats pavojingiausias žmonėms Kenijos žinduolis. Kiekvienais metais nuo begemotų miršta daugiausiai Afrikos gyventojų. Nors ir žolėdis ir iš pažiūros tingus, tačiau šis antras didžiausias po dramblio sausumos žinduolis yra labai agresyvus gindamas savo teritoriją. O tuo pačiu ir pakankamai greitas sausumoje bei vandenyje. Begemotus galima aptikti bene kiekviename gėlame Kenijos ežere ar upėje net ir ne nacionalinių parkų teritorijose. Vis dėlto, juos iš valties ar nuo kranto reikėtų stebėti su pagarba bei laikantis saugaus atstumo.
7. Žirafa
Įvairiais duomenimis priskaičiuojama 7 Afrikoje gyvenančių žirafų porūšiai. Iš jų 3 galima pamatyti Kenijoje. Daugiausiai yra Masajų žirafų, kurios žirglioja po savanas nuo Masai Maros iki Tsavo parkų. Labai gražios savo kailiu - Tinklinės žirafos, kurių galima išvysti Ol Pejetoje ir kitose savanose pereinančiose į dykras ir dykumas. O labiausiai saugoma Rotšildo žirafa - kurios Kenijoje beliko keli šimtai. Iš arti su šiomis žirafomis galima pabendrauti Nairobyje, Karen rajone esančiame žirafų centre ir žymiajame Žirafų viešbutyje.
8. Gepardas
Dažnai sumaišomas su leopardu ši savanų katinas išsiskiria laibu kūnu ir didžiausių sausumos žinduolio greičiu. Vis dėlto, antraip nei leopardams, gepardams reikalingos atviros savanos, kur jie galėtų medžioti ir išgyventi. Kiekvienais metais tokių plotų Afrikoje ir Kenijoje vis mažėja, todėl ir gepardams ateina sunkios dienos. Vis dėlto, Masai Maroje vis dar galima pamatyti šiuos įspūdingus gyvūnus. Pastaraisiais metais Masai Maros žvaigždėmis buvo tapę net penki gepardai patinai susibūrę į vieną grupę ir medžioję didžiausius grobius - zebrus, dideles antilopes. Tačiau 2022 metais iš žymiojo penketuko liko tik du - kiti žuvo nuo ligų, sužeidimų ar buvo išvaryti savo gaujos. Jei atvyksite į Masai Marą, tikrai išgirsite apie legendinius penkis brolius gepardus.
9. Hiena
Hiena - labiau katė nei šuo ir turi stipriausią žandikaulį pasaulyje. Tai tik keli įdomūs faktai apie šiuos įspūdingus gyvūnus gyvenančius visos Kenijos savanose ir krūmynuose. Iš tų pačių animacinių filmų ir kitų charakteristikų dažnam keliautojui hienos yra atgrasūs gyvūnai, tačiau jos kaip ir kiti plėšrūnai sudaro labai svarbią ekosistemos dalį, o atidžiau įsižiūrėjus - tai mielas laukinis plėšrūnas, užtikrinantis, kad visa maita ir liūtų palikta dvėselena būtų suvartota iki smulkiausio kaulelio. Stebėti hienas Kenijoje nemažiau smagu nei liūtus ar kitas kates.
10. Antilopė kana
Apie Kenijos antilopes būtų galima rašyti atskirą pasakojimą. Žaliuojančiose savanose ir idealiame klimate jų atsirado daugybė rūšių. Vien Masai Maroje lengvai pamatysite - Tompsono ir Granto gazeles, imapalas, topius, galvijines antilopse, antilopes gnu, vandens ožius. Tsavo parke gausu mažųjų dikdikų, gražiųjų kudu antilopių, o pusdykumėse slampinėja oriksai. Kur dar visos rečiau išlendančios krūmynų antilopės. Vis dėlto, tik didžiausia Afrikos antilopė - kana - savo mase ir išvaizda prilygsta kitiems didiesiems savanų gyvūnams. Suktais ragais, dideliu sprandu, nukarusiu pagurkliu, ir raumeningu kūnu ši antilopė atkreipia į save keliautojų dėmesį. Nors atrodo nerangi ir didelė, tačiau ši antilopė esant reikalui gali peršokti ir automobilį.