top of page

Ką nuveikti Islandijoje per 3 dienas: maršrutas ir detalus planasPigių oro linijų skrydžiai į Islandiją leidžia pakankmai nebrangiai keliauti į Reikjaviką. Nors skristi iš daugelio Europos miestų iki Islandijos tenka daugiau nei keturias valandas, tačiau pro iliuminatoriaus langą atsiveriantys Islandijos ugnikalnių ir ledynų vaizdai atperka viską. Skatinu keliauti tvariau ir kelių dienų keliones iškeisti į savaitės ar dviejų savaičių nuotykius tolimame krašte, tačiau jei jau atsidūrėte Reikjavike trims dienoms - štai praktiniai patarimai trumpai kelionei į Islandiją.

 

EXPLORWAY kelionės į Islandiją:


 

Rašydamas šį tekstą kaip tik sėdžiu Reikjaviko centre, rudeninė saulė leidžiasi į Šiaurės jūrą, o kai nepučia vėjas ir neužgula sunkūs lietaus debesys šioje saloje tikrai daug romantikos. Bet kokiu atveju, keliaudami į Islandiją turite turėti planą A - kai daugiau mažiau tinkamas oras žygiams gamtoje ir planą B - kai oras rūgštesnis nei citrina.


Liepą ir rugpjūtis - tai mėnesiai, kai turistų Islandijoje kelis kartus daugiau nei vietos gyventojų. Tad norėdami už padorią kainą susiplanuoti atostogas Islandijoje vasarą, viešbučius, automobilius ir pramogas užsakinėkite dar rudenį. Kitais metų laikais kelionė į Islandiją bus rizikinga orų atžvilgiu, tačiau ne mažiau įsimintina ir šiek tiek pigesnė.


Atvykimas - duty free alkoholis, automobilio nuoma Islandijoje, viešbutis Reikjavike


Tarkime Keflaviko oro uoste nusileisite po pietų. Pirmas dalykas, kurį vietos gyventojai ir turistai padaro Islandijos oro uoste - šiek tiek pigiau nusiperka alkoholio išeidami per Duty Free parduotuvę. Islandijoje alkoholiui užkrauti nemaži suvaržymai ir mokesčiai, todėl pačioje šalyje jo gauti sunkiau ir brangiau. Iš islandiškų gėrimų verta pabandyti kmyninę degtinę, kuri čia tradiciškai geriama užkandant pūdytu rykliu. Tai pirmas iššūkis, kurį galite sau išsikelti kelionėje po Islandiją.


Daugiau apie tai, ko paragauti Islandijoje skaitykite čia.


Transportas ReikjavikeAlkoholio parduotuvėje ilgai neužsibūkite, nes eilės prie automobilių nuomos punktų ties išėjimu iš oro uosto būna milžiniškos. Kuo anksčiau už kitus išeisite iš lėktuvo, tuo didesnė tikimybė, kad mažiau lauksite eilėje. Bet kokiu atveju, pasiruoškite ilgiau palaukti prieš sutvarkydami popierius ir atsiimdami automobilį. Daugiau patarimų, kaip nuomotis automobilį Islandijoje, skaitykite šiame tekste.


Jei planuojate keliauti viešuoju transportu - FlyBus autobusas stovės tiesiai priešais, išėjus iš oro uosto atvykimo salės. Bilietą lengva nusipirkti internetu arba oro uosto atvykimo salėje, autobusas važiuoja maždaug kas 50 minučių, o jo kaina apie 20 EUR žmogui. Geriausia šios paslaugos dalis, kad stotyje galėsite persėsti į kitą autobusą, kuris nuveš jus tiesiai iki reikiamo viešbučio miesto ribose durų. Tik pirkdami bilietą, pažymėkite varnelę reikiamoje vietoje.


Iš Keflaviko oro uosto kelionė iki Reikjaviko centro (nesvarbu, ar autobusu, ar nuomotu automobiliu) su visomis reikalingomis procedūromis ir palaukimais gali užimti nuo valandos iki 2 val.


Viešbutis ReikjavikeVasarą keliaujant vienam ar, atvirkščiai, su didesne žmonių grupe surasti tinkamą viešbutį už prieinamą kainą, gali būti labai sunku. Mažiausiai 100 EUR nakčiai žmogui. Ir net hostelyje gali tekti sumokėti 50-70 EUR. Todėl turint automobilį verta pagalvoti apie nakvynę atokiau nuo Reikjaviko centro.

Pavasarį, rudenį ir žiemą, viskas daug padoriau ir dvivietį kambarį netoli centro sužvejosite už 100 EUR dviems žmonėms. Vis dėlto, 50 EUR nakčiai vienam žmogui turėtų būti daugiau mažiau optimalus suplanuotas nakvynės biudžetas, nuo kurio verta atsispirti. Tikrai rasite šiek tiek pigesnių variantų, o brangesnių pasirinkimų į valias. Dažnai galima paieškoti viešbučių siūlomų akcijų, nuolaidų kuponų ir kitų pasiūlymų, bet viską reikia daryti iš anksčiau.


Vakarienė ir trumpas turas Reikjavike


Turite automobilį, turite viešbutį, vakaras ilgas ir dar Reikjaviko oras leidžia išeiti pro duris - pirmyn į miestą. Neapsigaukite, 150 tūkst. gyventojų turinti Islandijos sostinė tikrai nėra maža. Žmonės čia gyvena plačiai, daug privačių namų su kiemeliais, daugiabučiai neaukšti, butai platūs, daug jūros pakrantės, įlankų, parkų, vandens telkinių, todėl atstumai mieste ne mažesni nei bet kurioje kitoje Europos sostinėje.


Pirmai vakarienei pasirinkčiau Senąjį Reikjaviko uostą esantį patogioje lokacijoje už įspūdingų HARPA operos ir koncertų rūmų, kuriuos taip pat būtina pamatyti iš vidaus ir iš išorės. O jei dar turite bilietą į HARPOJE vykstantį koncertą…Šalia ir pats miesto centras, Reikjaviko turgus, Islandijos parlamentas, daugelis muziejų, pagrindinė senamiesčio Laugavegur gatvė su barais, parduotuvėmis ir restoranais.


Šalia Senojo uosto įsitaisiusios ir daugelis agentūrų parduodančių banginių stebėjimo ar kitus Islandijos turus. Jei kartais dar nesate suplanavęs savo kelionės iš anksto, čia greičiausiai ir patogiausiai gausite turistines paslaugas.


O iš Senojo uosto restoranų išskirčiau Seabaron jūrininkų užeigą garsėjančią savo legendine islandiška omarų uodegėlių sriuba. Užeigos savininkas jau miręs, tačiau jo palikimu, portretu ant sienos ir puikia atmosfera toliau džiaugiasi atvykėliai ir vietos gyventojai. Nors omarų sriuba skamba prabangiai, tačiau kainos čia tikrai nesikandžioja. Dėl to gali tekti pastovėti eilėje.


Daugiau vietų, kur pavalgyti Reikjavike skaitykite čia.


Klaidžiodami po miestą be plano ir paruoštukų venkite turistinių spąstų - airiškų ir škotiškų barų ar Hard Rock Cafe franšizės, suvenyrų ir brangių islandiškų megztinių parduotuvėlių pagrindinėje Laugavegur gatvėje. Šioje XIX a. menančioje išpuoštoje prekybinėje gatvelėje dažnai vyksta ir visas naktinis gyvenimas, todėl šiame prospekte rasite muzikos ir vakarėlių kiekvienam skoniui - nuo gyvai atliekamų dainų iki techno ar šokių muzikos.
Du paskutiniai dalykai pirmam vakarui Reikjavike - vienas žymiausių pasaulyje dešrainių kioskų ir ikoniška Hallgrímskirkja Reikjaviko katedra.


Pirmasis - Bæjarins Beztu Pylsur dešrainių kioskas - galima sakyti yra marketingo produktas. Čia užkandžiavo JAV prezidentas Billas Clintonas, čia dieną (ir kartais naktį) driekiasi klientų eilės. Bet ta dešrelė, bandelė, karamelizuoti svogūnai ir keli padažai iš tiesų daro stebuklus. Pigus, greitas, šiltas ir švelniai gomuriu nuslystantis dešrainis sugundė net mano vegetarus draugus (tikra istorija). Iš dalies tai ir islandišku tapęs kulinarinis paveldas įdiegtas Islandijoje amerikiečių karių po Antrojo pasaulinio karo.


Pabaigai Hallgrímskirkja išskirtinė islandiška katedra. Tai moderinizmo, islandiško kraštovaizdžio ir Reikjavikui nebūdingo monumentalizmo junginys. Evangelikų liuteronų bažnyčios viduje įtaisyti įspūdingi vargonai, tad dieną galite užsukti pasiklausyti pamaldų, renginių, koncertų ar tiesiog apžiūrėti interjero. Vakare gražiai apšviesta bažnyčia matosi beveik iš visų miesto taškų - iki dabar tai vienas aukščiausių Islandijos pastatų.

 

Populiariausios EXPLORWAY kelionės:


 

Antra diena Islandijoje - žymusis Auksinis ratasŠios dienos planas A - Auksinis ratas - 300 km ilgio žiedas prasidedantis ir pasibaigiantis Reikjavike. Jame tėra trys pagrindinės vietovės, tačiau jos atspindi didelę dalį Islandijos istorijos, geologijos ir gamtos stebuklų.


Pirmiausiai tai Fingvetlir nacionalinis parkas - žymus dėl Amerikos ir Eurazijos tektoninių plokščių atsiskyrimo ir milžiniško ežero bei pasakiško kraštovaizdžio. Be to čia rinkosi pirmasis Islandijos parlamentas, sueiga, kurioje buvo sprendžiami visi svarbiausi Islandijos genčių klausimai. Tai vyko dar 930 m. po Kr.! Ir tokia valstybingumo vieta Fingvetlir slėnis Islandijoje išliko iki pat šių dienų - dabar ji daugiau simbolinė.


Fingvetlir parke yra didelė, nauja, mokama stovėjimo aikštelė (nepamirškite susimokėti), įrengti tualetai, lankytojų centras, suvenyrų parduotuvė ir muziejus. Pasivaikščiojimui po istorinę vietą skirkite apie 2 valandas. Jei neturite gido - šiek tiek istorijos ir geologijos žinių pateikia visur įrengti stendai.
Geisyr geoterminė zona - savo pavadinimu išduoda, kad čia į viršų kas 5-10 minučių šaudo vienas aukščiausių geizerių pasaulyje. Kitas žinomiausias ir didžiausias geizeris yra Jeloustouno parke JAV. Pagrindinis geizeris šiame siera dvelkiančiame verdančio požeminio vandens parke kol kas išlieka neaktyvus, tačiau jo brolis Strokkur vis dar džiugina lankytojus iki 40 m į viršų šaunančiais vandens garais.


Parkui apžiūrėti galite planuoti pusvalandį. Vis dėlto tolerancija pasivaikščiojimams geizerių parke tiesiogiai priklauso nuo oro sąlygų. Jei koš žvarbus vėjas, tikriausiai tenorėsite pasižiūrėti vieną geizerio pukštelėjimą. Šalia parko yra užeigos ir kavinės, tačiau jos dažniausiai pilnos turistų, todėl dėl pietų siūlyčiau pakentėti ir pavalgyti po Gutlfoso krioklio.Tolimiausias Auksinio rato taškas - Gutlfoso krioklys. Vienas didžiausių ir įspūdingiausių krioklių ne tik Islandijoje, bet ir visoje Europoje. XX a. pradžioje krioklį buvo bandoma patvenkti ir įrengti galingą hidroelektrinę, tačiau vietos gyventojai su Sigridur Tomasdottir priešakyje pasipriešino vystytojų planams, o dabar Gutlfoso krioklys tapo vienu žinomiausių Islandijos turistinių objektų. Iš tirpstančių ledynų plūstantis milžiniškas kiekis vandens kaskadomis krenta į susiformavusį 30 m aukščio tarpeklį, o toliau nuvilnija Hvitos upe.


Šalia krioklio yra nemokama stovėjimo aikštelė. Takelio link krentančio vandens nesumaišysite su niekuo. Tik būkite atidūs - neženkite už atitvarų, atsargiai prasilenkite su kitais keliautojais ant skardžio, avėkite batus su geru protektoriumi, kad nepaslystumėte, net ir saulėtą dieną pasiruoškite lietpaltį - Gutlfoso purslai kamuoliais ir dulksna leidžiasi visur aplinkui. Kiekvienais metais dėl neatsargaus elgesio, įspėjimų ir ženklų nepaisymo Islandijoje žūsta ne po vieną ir ne po du turistus. O traumas, sušalimus, dingimus ar užstrigimus blogose oro sąlygose sunku ir suskaičiuoti.


Ko geriau nedaryti Islandijoje skaitykite čia.


Kur pavalgyti Auksiniame Rate?


Po gerų 4 valandų žygių Auksiniame rate tikrai praalksite.


Friðheimar pomidorų šiltnamių ūkis siūlo ne tik ekskursijas, bet ir pietus iš vietoje surinkto derliaus. Panaši istorija ir su Flúðasveppir Farmers Bistro - tik pomidorus fermose pakeičia šampinjonai.


Islandija plačiai naudoja geoterminę energija apšildyti vietos ūkiams, dėl to daug produktų užsiaugina patys. Tokie restoranai bus gera proga ne tik pavalgyti po dienos žygių, bet ir susipažinti su įdomiu šalies ūkininkavimu.


Jei Auksiniame rate išbuvote iki vakaro, Fludiro miestelyje yra įkurtas Etiopijos patiekalų restoranėlis. Čia islandas kartus su etiopiete žmona nukels jus tiesiai į Rytų Afrikos virtuvę. Keistas jausmas valgyti Etiopijos troškinius kažkur vidury niekur Islandijoje. Minilik restoranas dirba vakarais ir staliukus reikia užsisakyti iš anksto, tačiau tai gali tapti dar viena įdomia patirtimi Islandijoje. Tikrai verta išbandyti.


O jei sugalvosite grįžti per Selfoso miestuką, jo centre sename pieno produktų fabrike įkurtas maisto paviljonas (angl. foodhall). Selfoso foodhalle ne tik Islandijos senovinė industrinė aplinka, tačiau ir gausus restoranų, kavinių, barų pasirinkimas. Čia puiki vieta paragauti vietinių daryklų alaus.


Karštos versmės ir baseinai


Dieną užbaigti siūlau karštose versmėse. Jei sutaupėte jėgų ir laiko, netoli Selfoso yra Reykjadalur karšto terminio vandens upė. Nors iki maudynėms įrengtos upės atkarpos teks žygiuoti daugiau nei valandą per kalnus, tačiau natūraliai garuojančios, maudynėms tinkančios karštos upės versmės įtrauktos į visus Islandijos must do sąrašus.Jei Auksinio rato tyrinėjimams užsisakėte ekskursiją autobusu ir neturite galimybės išsukti iš kelio, grįžę į Reikjaviką užeikite į vieną iš viešų sostinės baseinų. Tai pigus ir malonus būdas pasilepinti bei pamatyti, kur savo laisvą laiką mėgsta leisti patys islandai. Čia rasite skirtingų karščių nuo 38 iki 44 C baseinus, sūkurines vonias, taip pat pašildytus plaukimo takelius po atviru dangumi ir kartais po stogu, garines pirtis ir šalto vandens talpas atsigaivinimui.


Šalia Hallgrímskirkja bažnyčios esantis viešas Sundhöllin baseinas yra daugelio turistų panosėje, tačiau tik ne daugelis į jį užsuka. Čia galite ateiti nors ir kiekvieną vakarą.


Atsargiai! Prie šių baseinų taip priprantama, kad visa kita Islandijos programa gali ir nuplaukti į antrą planą. Be to, viešieji baseinai, SPA paslaugos ir išskirtiniai muziejai gelbės jus B plano įgyvendinimui - jei ant Islandijos užslinks žiaurus oras.


Trečia diena. Snaefelsnes pusiasalis - Mažoji Islandija
Snaefelsnes pusiasalį ir Snæfellsjökull ledynu padengtą ugnikalnį, gražią dieną horizonte galima matyti iš Reikjaviko. Nors turėsite atsikelti anksti, kad spėtumėte apvažiuoti pusiasalį iki vakaro, tačiau jame sutelpa viskas, kuo žymi Islandija - nedidelis ledynas, kalnai, juodos lavos uolų krantai pilni jūros paukščių peryklų, ruonių mėgstami paplūdimiai, lavos išgraužti urvai, tarpekliai, karštų versmių upeliai, skaidrūs ežerai, nedideli, jaukūs žvejų miesteliai, islandiškų žirgų ir avių fermos.Snaefelsnes pusiasalyje gal nerasite pačių įspūdingiausių Islandijos ledynų, krioklių ar ugnikalnių, tačiau rudenį ir pavasarį per pusę baltai sniego pudros nuspalvinti kalnai, žali ar gelsvi slėniai ir banguojantis vandenynas atsitrenkiantis į juodas uolas, yra verti jūsų trečdalio laiko mini Islandijos ture. Žinoma, tai planas A - esant padoriam orui.


Šis turas išskirtinai turintiems savo transportą, tačiau panašius vienos ar dviejų dienų maršrutus galite užsisakyti vietos kelionių agentūrose.


Pirmi 50 km jus ves palei neatsiejamą Reikjaviko peizažą - Esjan kalnyną. Toliau nersite į 6 km ilgio tunelį po fjordu ir Reikjavikas susitrauks iki smulkaus panoraminio vaizdelio jūros horizonte. Pirmas sustojimas - Borgarneso miestukas. Tai tarsi vartai į visą Šiaurinę Islandiją. Išgerkite kavos vietos kavinukėje ir apsipirkite piknikui Borgarneso supermarkete (verta paieškoti islandiškų užkandžių ir neįprastų produktų).


Turintys šiek tiek pravažesnį nuomotą automobilį tikrai gali užsukti į Ljósufjöll lavos laukus ir ugnikalnių parką - čia greta raudono grunto kraterio geriau paieškoję rasite ir karštų versmių laukinį baseiniuką (tiksliai vietai atrasti daugiau informacijos patyrinėkite internete, ieškoti teks iš užuomenų, bet tai užtikrina, kad būsite vieni arba tik su keliais keliautojais). Vien šios karštos versmės paieškos gali tapti atskiru nuotykiu nežemiškame lavos suformuotame kraštovaizdyje.


Kitas vertas jūsų dėmesio gamtos kampelis - Ytri Tunga paplūdimiai. Čia arčiau ar toliau nuo kranto nuolat mėgsta gulinėti Islandijos ruoniai. Islandijoje sausumos gyvūnų nėra daug, o būtent šiame paplūdimyje vėl galėjau pasijusti tarsi sugrįžęs su fotoaparatu į Kenijos safarį.


Galiausiai pasieksite Snæfellsjökull ledyną - nors ne pats didžiausias ir senokai užgesęs, šis ugnikalnis minimas daugelyje Islandijos ir net žymiausių pasaulio rašytojų kūriniuose. Pavyzdžiui Snafelsjokutlio ugnikalnio pašonėje esantis Vatnshetliro urvas išgraužtas į jūrą tiškusios karštos lavos yra aprašytas ir žymiajame Juleso Verne romane Kelionė į Žemės centrą. Taip iš tiesų ir pasijusite nusipirkę bilietą į ekskursiją po urvą, o sąmojingi gidai papasakos begales įdomybių apie lavą, uolienas, geologiją, mitus ir realybę. Pajausite tikrą ir neaprėpiamą Islandijos požemių tamsą. Bilietus į lavos urvą nepamirškite nusipirkti internetu ir iš anksčiau, nes ekskursijos nevyksta dažnai ir kelionės dieną gali būti sunku patekti į grupę.


Grįžus į paviršių iš Vatnshetliro urvo - pats laikas pietums. Gražią dieną tinkama vieta išsidėlioti savo pikniką yra Arnarstapi kaimukas ir įspūdingai susiformavusios vandenyno pakrantės uolos. O ir blogesniu oru Arnarstapyje rasite ne vieną kavinę ar restoranėlį, kur pasistiprinsite. Jei sutaupėte laiko ir jėgu, iš Arnartsapio verta pakrantės uolomis pasileisti į žygį link Hetlnaro kaimelio - jūroje sustingusi lava, vandens paukščiai ir dar kitoks Islandijos kraštovaizdis.


Kiti pakeliui verti pažiūrėti gamtos objektai - Rauðfeldsgjá tarpeklis, Londrangar bažnyčią primenanti uola vandenyno pakrantėje, Djúpalónssandur juodo smėlio paplūdimys, Öndverðarnesviti šviturys ant paties pusiasalio galiuko - toliau tik dar atšiauresni Vakarų Fjordai ir Grenlandija.


Pasukę atgal kita pusiasalio pakrante privažiuosite žavingus islandiškus žvejų miestelius su jaukiomis įlankomis. O vienas žymesnių gamtos kampelių - Kirkjufell - bažnyčios kalnas, dailus kaip ryklio pelekas, apsuptas jūros įlankų ir iš kalnų atbėgančių upių bei krioklių. Netolies yra ir Berg - islandiškų žirgų ūkis. Tai puiki vieta nakvynei, išsamesnei pažinčiai su šiais išskirtiniais, ištvermingais ir gražiais žirgais ar net pajodinėjimui atšiauriais Islandijos laukais bei vandenyno pakrantėmis. Grundarfjörður miestelis - dar viena graži vieta pavalgyti, pasivaikščioti ar net pernakvoti.


Galutinis tikslas Snaefelsnes pusiasalyje galėtų būti Stikishoulmuras miestukas. Iš čia plaukia keltai į atšiaurias Islandijos Vakarų Fjordų pakrantes. Pakeliui iš arba į Stikishoulmurą užsukite į pūdytų ryklių daryklą ir muziejų. Nors kvapas čia ne pats maloniausias, tačiau tai bus labai charakteringas viso Islandijos turo užbaigimas.


Iš Stikishoulmuro iki Keflaviko oro uosto yra apie 200 km ir trys valandos kelio. Todėl galite pernakvoti šiame žaviame miestuke ir ryte važiuoti tiesiai į oro uostą.


Paskutinis akcentas prieš išvykstant - Blue Lagoon


Jei jūsų skrydis yra ketvirtos dienos pavakre, tai dar turite gražaus laiko grįžti iš Snaefelsnes pusiasalio ir aplankyti vieną kitą vietą Reikjavike arba pasilepinti viename žymiausių SPA visame pasaulyje - Mėlynojoje lagūnoje - pakeliui į Keflaviko oro uostą.
Tiesiog lavos laukuose trykštantis karštas vanduo nuo kitų karštųjų versmių skiriasi savo sudėtimi ir gydomosiomis savybėmis. Kvarcas ir šiltame vandenyje gyvenantys dumbliai ne tik nudažo vandenį pieniška žydra spalva, tačiau ir gydo odą, sanarius, kitas ligas.


Antra vertus, islandai sugebėjo šią vietą taip išreklamuoti, kad sezono metu į ją patekti tapo beveik neįmanoma - čia stoja visi turistiniai autobusai. Vis dėlto, jei norite aplankyti Blue Lagoon - užsisakykite bilietus iš anksto interentu, paskirkite bent 100 EUR biudžetą, pasitikrinkite ar tikrai turėsite bent dvi valandas iki išvykimo į oro uostą, kad galėtumėte pasimėgauti lagūna, gėrimais, pirtimis ar papildomomis sveikatinimo procedūromis. Laiko reikės ir nuomoto automobilio atidavimui į nuomos punktą. Pačiame Keflaviko oro uoste yra gerų suvenyrų, skanėstų, gėrimų ir knygų parduotuvių, kuriose lengva praleisti dar valandą.


Po trijų dienų Islandijoje neabejotinai norėsite sugrįžti čia dar kartą - ilgesniam laikui. Pietinė Islandijos pakrantė - viskas ką reikia žinoti keliautojui


Straipnio autorius


EXPLORWAY žurnalas

bottom of page